ԱՆԱՀԻՏ ՑՈԼԱԿԻ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆԻ ԵՎ ԷԴՈՒԱՐԴ ԻՇԽԱՆԻ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԻ ԿՈՂՄԻՑ ԿԱՏԱՐԱԾ ԻՆՔՆԱԿԱՄ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՕՐԻՆԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի մայիսի 18-ի N 912-Ն որոշմամբ հաստատված կարգի 8-րդ, 10-րդ, 11-րդ կետերով, 13-րդ կետի ա) և բ) ենթակետերով, նկատի ունենալով, որ հողամասն ընգրկված չէ Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի սահմանափակումների կազմում, կառույցի պահպանումը չի խախտում այլ անձանց իրավունքները, օրենքով պահպանող շահերը, վտանգ չի սպառնում քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը, կառուցված չէ քաղաքաշինական նորմերի ու կանոնների էական խախտումներով, չի առաջացնում հարկադիր սերվիտուտ պահանջելու իրավունք, հիմք ընդունելով «ԻՆԺԵՆԵՐԻՆԳ ԳՐՈՒՊ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին տրված շենքի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ եզրակացությունը, Հայաստանի Հանրապետության Կադաստրի կոմիտեի կողմից 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին տրված անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման թիվ 30102024-04-0017 վկայականը, Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզպետի 2025 թվականի փետրվարի 20-ի թիվ 01/7/01260-2025 գրությունը, հողամասի համասեփականատերերի կողմից տրված լիազորագրերը, քաղաքացի Լևոն Դավթի Թովմասյանի 2024 թվականի նոյեմբերի 7-ի N 6409 դիմումը. որոշում եմ՝
1. Օրինականացնել Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Փարաքար գյուղի Երևանյան փողոցի թիվ 19 հասցեում գտնվող, Անահիտ Ցոլակի Մանուկյանին և Էդուարդ Իշխանի Թովմասյանին ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով պատկանող՝ 04-094-0099-0002 կադաստրային ծածկագրով բնակավայրերի նպատակային նշանակության, բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության, հողամասի վրա կառուցված՝ 177.72 քառակուսի մետր արտաքին մակերեսով բնակելի տունը, 12.14 քառակուսի մետր մակերեսով պարիսպը, մեկ ինքնակամ բացված պատուհանը և մեկ ինքնակամ բացված դուռը՝ համաձայն համապատասխան որակավորում ունեցող անձի «Մելկար» սահմանափակ պատասխանատվությանբ ընկերության կողմից տրված հողամասի և շինությունների հատակագծի:
2. Ինքնակամ կառույցի օրինականացման համար վճարը 1 քառակուսի մետր բնակելի տան համար կազմում է 2316 Հայաստանի Հանրապետության դրամ, 1 քառակուսի մետր մակերեսով պարսպի համար կազմում է 1389.6 Հայաստանի Հանրապետության դրամ, յուրաքանչյուր մեկ ինքնակամ բացվածքի համար կազմում է 2316 Հայաստանի Հանրապետության դրամ: Վճարման ենթակա ընդհանուր գումարը կազմում է 433 102 (չորս հարյուր երեսուներեք հազար մեկ հարյուր երկու) Հայաստանի Հանրապետության դրամ: